Kategorie
Porady

Sposób na etykiety, naklejki i ślady po nich

Zmywacze do kleju, etykiet i naklejekKażdy z nas conajmniej raz to widział: ładne opakowanie albo efektowny gadżet – a na środku naklejona twarzowa naklejka – różowa metkownica lub jakaś inna etykieta informacyjna, bez której świat nie mógłby się obyć. Przynajmniej w mniemaniu sprzedawcy.

Szczególnie dobijające kiedy chcemy komuś podarować prezent nie dając mu do zrozumienia ile kosztował…

Jest ratunek: zmywacze do kleju i etykiet.

Na rynku jest wiele preparatów do usuwania naklejek i etykiet. Jest też wiele środków, które z definicji służą do czego innego – ale z naklejkami też radzą sobie znakomicie.

Większość etykiet i naklejek, trzyma się zawzięcie powierzchni dzięki klejom akrylowym, które stosunkowo łatwo rozpuścić i usunąć – zwłaszcza kiedy naklejka jest wykonana z papieru – bez lakierów czy powleczeń z folii.
W takiej sytuacji polecamy jeden z popularnych preparatów:

Mellerud – do usuwania nalepek i etykiet

To skuteczny zmywacz, który świetnie radzi sobie z typowymi metkami i etykietami – ale jest też skuteczny z innymi – mniej typowymi zabrudzeniami jak:

  • ślady do taśmach klejących (szare taśmy pakowe)
  • ślady kleju po zerwanych wcześniej naklejkach
  • smugi po podeszwach butów – na parkietach, linoleum czy ceramice
  • stary brud na ramach okiennych PCV
  • ślady po remontowych taśmach maskujących
  • pisaki  niezmywalne (permanent marker)
  • niektóre uporczywe zabrudzenia na powierzchniach satynowych (lekko porowatych)

Swoją popularność zawdzięcza dobrej skuteczności i bardzo rozsądnej cenie.  W przeciwieństwie do popularnych środków dostępnych w marketach, nie pachnie jak kosmetyk ale nadrabia efektami działania.

Za 22 pln nabywamy opakowanie 0.5l , które w warunkach domowych wystarcza na prawdę długi czas. Ważną zaletą jest to, że prócz naklejek, jest uniwersalnym środkiem do różnego typu usuwania zabrudzeń .

Zmywacz cytrusowy Multibond MB-69

Zmywacz cytrusowy Multibond MB-69Co mają cytrusy do usuwania kleju, zapytacie? Całkiem sporo!
Zmywacze cytrusowe, prócz miłego zapachu zawierają silny rozpuszczalnik organiczny – limonen, który wystepuje w skórce owoców cytrusowych. W większych stężeniach, jest silnym rozpuszczalnikiem wykorzystywanym w przemyśle do usuwania wielu, typowych zabrudzeń – zwykle tłustych i smużących.

Dlatego też , zmywacze cytrusowe często stosuje się w czyszczeniu stali nierdzewnej, szkła, laminatów, tapicerek – a dzięki umiarkowanej reaktywności – także  powierzchni lakierowanych, gdzie mocne zmywacze nie powinny być stosowane.  Domieszka alkoholi sprawia, że odparowuje sprawnie i pozostawia powierzchnię bez smug i nalotów.

Świetnie się sprawdzają w przypadku usuwania resztek klejów nieutwardzonych i etykiet – stąd polecamy go jako jedną z alternatyw, która jest bardzo przystępna cenowo. Opakowanie 400 ml. kosztuje niecałe 25 pln. Aerozol jest łatwy w użyciu i bardzo wydajny.

Tym, którzy szukają masymalnej mocy limonenu – polecamy znacznie droższy, ale też najlepszy w swojej klasie, zmywacz DL-44 firmy Kema.

GooGone – uniwerslany lub ProPower

GooGone również zawiera limonen, jednak w połączeniu z pochodnymi nafty zamiast alkoholi. To daje mu niezwykłą siłę usuwania klejów, smoły i najtrudniejszych nawet zabrudzeń. Jednak wymaga on zmywania powierzchni wodą i nie każda powierzchnia może nim być czyszczona (przed użyciem, warto sprawdzić zachowanie powierzchni pod działaniem środka – w mniej widocznym miejscu) .

Usuwanie kleju z naklejki z użyciem GooGone
Efekt działania GooGone na klej z metkownicy

Niesamowicie skutecznie czyści też materiały tekstylne a nawet silnie przypalone garnki (np: po mleku czy spalonych tłuszczach)

Środek występuje w kilku wersjach – od małego flakonu 88ml, aerozol 270 ml, po atomizer 360 ml.

Środek jest znany od lat w USA – jako uniwersalny środek do usuwania wszelkich plam czy trudnych zabrudzeń – w domu, samochodzie czy warsztacie.

Sprawdziliśmy go w wielu osobliwych zastosowaniach – jak choćby wspomniane przypalone garnki i nie mamy wątpliwości – jest godny polecenia!
W wersji ProPower – choć trzeba zachować ostrożność na niektórych powierzchniach – niewiele zabrudzeń zdoła mu się oprzeć… To znakomity produkt do zadań specjalnych i warto go mieć pod ręką.

Usuwając etykiety warto pozostawić na kilka minut zwilżone preparatem. Po tym czasie można usunać je gąbką lub szmatką.
Na koniec , trzeba jeszcze tylko przetrzeć powierzchnię wilgotnym ręcznikiem papierowym, aby usunąć tłustawy nalot po GooGone.

Vinyll-Off – czyli usuwanie naklejek i folii winylowych

Vinyll-Off to zaawansowany, nietoksyczny produkt, którego zadaniem jest usuwanie naklejek z pcv – mniejszych – lub wielkopowierzchniowych – takich jak okleiny reklamowe,  reklamy na szybach sklepowych i oznakowania pojazdów.

W wersji „Reflective” usuwa nawet folie odblaskowe.

Warto jednak zaznaczyć, że niewłaściwie położone powłoki lakiernicze, powłoki uszkodzone lub silnie utlenione, przy dłuższym oddziaływaniu mogą zostać uszkodzone, dlatego warto wykonać test przed użyciem preparatu.
Preparat tez nie może być aplikowany na klosze lamp wykonane z tworzyw sztucznych – może bowiem spowodować powstawanie małych pęknięć.

Produkt działa skuteczniej przy lekkim podgrzaniu – jednak nie należy go podgrzewać po zaaplikowaniu na powierzchnię – co spowoduje zwiększone parkowanie i skróci jego działanie.

Ciekawostką jest też preparat Ghost-Off, który wyrównuje różnice wyglądu lakieru, który znajdował się pod okleiną folii przez długi czas. (efekt „ducha”) Szczególnie przydatny przy zdejmowaniu naklejek po wielu latach, gdzie różnice między lakierem pod naklejką a lakierem nieosłoniętym (utlenionym i zmatowionym przez czynniki atmosferyczne)  jest bardzo wyraźna.

Jest to produkt o stosunkowo wysokiej cenie – jednak pozwala oszczędzić ogromne ilości czasu i sił niezbędnych do usuwania folii.
Zmniejsza też ryzyko uszkodzenia powierzchni przez długotrwałe skrobanie. Cena opakowania 236 ml. to 66.50 pln. Sporo jak za zmywacz do folii – ale niewiele jak za preparat oszczędzający godziny żmudnej pracy.

To już wszystko ?

Oczywiście, że nie!
Zmywacz Multibond MB-64Na wyjątkowo zjadliwe naklejki czy ślady po klejach zawierających żywice kauczukowe czy akrylowe, polecamy zmywacz Multibond MB-64.

Nie jest to jednak zwykły preparat. Jest bardzo silnym rozpuszczalnikiem i zdecydowanie nie należy go używać na delikatnych powierzchniach.
Zawiera octan etylu, który jest silnie łatwopalny, co najleży miećna uwadze przy dłuższym użyciu.

Jako silny rozpuszczalnik, znakomicie radzi sobie  też z utwardzonymi klejami metakrylowymi, cyjanoakrylowymi, epoksydowymi – jak również lakierami nitrocelulozowymi i wszelkiego typu farbami drukarskimi, tuszami czy tampodrukiem.

Warto jadnek pamiętać o sprawdzeniu działąnia preparatu na docelowej powierzchni, stosując go w mało widocznym miejscu i niewielkiej ilości.

Obecnie, preparat jest dostępny  w naszym sklepie na zamówienie.

O autorze: Marek Wagner

Autor jest twórcą sklepu z chemią techniczną Cheminet.pl. Interesuje się chemią przemysłową i warsztatową od 2012 roku, kiedy to po raz pierwszy miał okazję przeprowadzić osobiście długą serię testów skuteczności produktów firmy Kema. Od tego czasu, poświęcił setki godzin na testowanie i opisywanie różnego typu środków chemicznych badając ich skuteczność, szukając dla nich nowych zastosowań i dzieląc się swoimi doświadczeniami.

Autor: Cheminet.pl

Autor jest twórcą sklepu z chemią techniczną Cheminet.pl. Interesuje się chemią przemysłową i warsztatową od 2012 roku, kiedy to po raz pierwszy miał okazję przeprowadzić osobiście długą serię testów skuteczności produktów firmy Kema. Od tego czasu, poświęcił setki godzin na testowanie i opisywanie różnego typu środków chemicznych badając ich skuteczność, szukając dla nich nowych zastosowań i dzieląc się swoimi doświadczeniami.