Kategorie
Nowe produkty Porady

Usuwanie folii winylowych żelem firmy AMT

Nie dalej jak kilka miesięcy temu, produkt Vinyl-Off zniknął z polskiego rynku, co zmusiło nas do intensywnych poszukiwań nowego rozwiązania do usuwania folii winylowych używanych w reklamie i znakowaniu pojazdów.  Szybko udało nam się dotrzeć do polskiego producenta żelu o podobnych właściwościach – firmy AMT Product.

Dziś kilka słów o najciekawszym produkcie z ich oferty – żelu Vinyl Remover i zaletach jego stosowania.

Receptura preparatów , które przenikają rzez folię winylową zmiękczając ją i rozpuszczając klej pod jej powierzchnią nie jest dobrze znana i producenci niechętnie o tym mówią.

Nie ulega jednak wątpliwości, że preparaty te znakomicie ułatwiają zdejmowanie reklam, naklejek i innych aplikacji winylowych z karoserii pojazdów, szyb wystawowych, kiosków gastronomicznych itp.

Ich zaletą jest znaczne przyspieszenie całego procesu oraz ułatwianie usuwania kleju pozostałego po foliach, dzięki jego rozpuszczaniu.

O ile Vinyl-Off był produktem skutecznym – acz dość drogim i posiadającym liczne ograniczenia w stosowaniu o tyle żel firmy AMT, zarówno ceną jak i bezpieczeństwem stosowania oraz wydajnością, przekonuje wielu klientów oraz nas – jako dystrybutora.

Łatwy w aplikacji

Postać żelu sprawia, że preparat nie spływa z powierzchni roboczych, które często są nachylone w pionie, a do tego nie paruje tak szybko jak zwykły płyn.

Preparat najlepiej nakłada się wałkiem o krótkim włosie, który umożliwi równomierne rozprowadzanie i nie będzie wchłaniał preparatu.

Żel po nałożeniu można przemieszczać gumową ścieraczką do szyb, co pozwoli bardziej efektywne wykorzystanie go.

Ważną zaletą żelu AMT jest to, że jest on bezpieczny dla elementów z PCV. W porównaniu z Vinyl-Off, nie powoduje on uszkodzeń kloszy lamp itp., które wykonane są z PCV lub poliwęglanu.

Szybkie działanie zależnie od warunków pogodowych

Żel najlepiej działa w temperaturach od 18 do 25C.
Ten zakres temperatur sprzyja umiarkownemu wysychaniu żelu a co za tm idzie – dłuższej aktywności preparatu na powierzchni folii.

Zdecydowanie lepiej jest unikać silnego nasłonecznienia oraz wiatru – co przyspiesza parowanie i powstrzymuje działanie żelu.

W razie potrzeby – lub w przypadku gdy pierwsza warswa wyschnie zbyt szybko, można z powodzeniem naładać kolejne warstwy. Ma to miejsce głównie w bardzo starych, mocno utlenionych foliach, które nie poddają się działaniu żelu zbyt szybko.

Jaki jest efekt działania żelu? 

  • osłabienie kleju pod folią, umożliwiające łatwiejsze zdjęcie folii
  • uelastycznienie folii, dzięki czemu nie rozrywa się ona tak łatwo przy zdejmowaniu
  •  skurczenie się folii i samodzielne odspojenie od powierzchni, dzięki czemu demontaż jest bardzo łatwy i nie wymaga dużo siły (ten efekt występuje głównie w cieńszych foliach)

Skuteczność

W trakcie naszych testów, okazało się, że nie znaleźliśmy folii, która by się oparła działaniu żelu. Jak donoszą jednak niektórzy nasi klienci, czasami konieczne jest nałożenie drugiej warstwy żelu aby efekt by zadowalający.

Warto te zauważyć, że folie drukowane często są powlekane impegnatem lub laminatem, mającym chronić przed płowieniem i uszkodzeniami. Ów laminat czasami ogranicza działanie żelu – stąd może się okazać, że konieczne jest użycie zmywacza , do usunięcia warstwy impregnatu.
Laminaty akrylowe zwykle nie są odporne na zmywacze alkoholowe – jak choćby AMT Cleaner Extra.

Aby sprawdzić czy powierzchnia jest gotowa do aplikacji żelu, warto przetrzeć folię aż do momentu kiedy zmywacz zacznie ścierać wydruk. Wówczas mamy pewność że na powierzchni nie ma już żadnych przeszkód dla działania żelu.

Wydajność

Przy jednej warstwie nakładanego żelu, opakowanie 1l. wystarcza na max. 40m2.  Możliwość dobrego rozprowadzania żelu sprawia, że wydajność można ławo zwiększać – ale oczywiście kosztem szybszego wysychania żelu.

Zazwyczaj, opakowanie 1l. wystarcza na średniej wielkości samochód dostawczy.

W ofercie występują opakowania 1 i 5 l.
Do sprzedaży wprowadzamy też małe,  testowe opakowania 250 ml.  kierowane głównie dla osób chcących opracować małe powierzchnie lub sprawdzić skuteczność żelu samodzielnie.

Ceny można sprawdzić tutaj.

W przygotowaniu mamy materiał video z demontazem folii przy wykozystaniu AMT Viny Remover. Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mogli go udostępnić.

 

 

 

 

O autorze: Marek Wagner

Autor jest twórcą sklepu z chemią techniczną Cheminet.pl. Interesuje się chemią przemysłową i warsztatową od 2012 roku, kiedy to po raz pierwszy miał okazję przeprowadzić osobiście długą serię testów skuteczności produktów firmy Kema. Od tego czasu, poświęcił setki godzin na testowanie i opisywanie różnego typu środków chemicznych badając ich skuteczność, szukając dla nich nowych zastosowań i dzieląc się swoimi doświadczeniami.

Autor: Cheminet.pl

Autor jest twórcą sklepu z chemią techniczną Cheminet.pl. Interesuje się chemią przemysłową i warsztatową od 2012 roku, kiedy to po raz pierwszy miał okazję przeprowadzić osobiście długą serię testów skuteczności produktów firmy Kema. Od tego czasu, poświęcił setki godzin na testowanie i opisywanie różnego typu środków chemicznych badając ich skuteczność, szukając dla nich nowych zastosowań i dzieląc się swoimi doświadczeniami.